A A A

Inwersja temperatur w Karkonoszach

    Centrum Kultury i Rozwoju Karkonoszy przeprowadziło badania termowizyjne zjawiska inwersji temperatury za pomocą kamery termowizyjnej firmy FLIR. Badania te posłużą budowie mikromodelu klimatycznego Kotliny Jeleniogórskiej.
    15 grudnia w Karkonoszach około godziny 00:00 można było obserwować narastające zjawisko inwersji temperatur które poprzedza dzisiejszą odwilż w Kotlinie Jeleniogórskiej. To bardzo interesujące zjawisko które ze względu na swoją specyfikę zauważalne jest jedynie w górach. Jego występowanie również charakterystyczne jest właśnie dla obszarów górskich, często związane jest ono z wiejącym fenem/halnym.
    Góry są bardzo trudnym terenem w zakresie badań atmosferycznych, do tej pory rzetelne badania wymagały montażu stacji meteorologicznych  najmniej co 100 m przewyższenia. Przy chęci uzyskania dokładnych pomiarów przepływu powietrza w skali mikro np. doliny, wymagałoby to zamontowania przynajmniej 4-5 stacji. Zakładając dokładną analizę ciekawych zjawisk spływu powietrza dolinami do kotliny jeleniogórskiej lub odwrotnie, należałoby rozmieścić wręcz kilkadziesiąt stacji meteorologicznych. Dużo prostszym sposobem wydaje się użycie kamer termowizyjnych. Do tej pory niestety, nie jest seryjnie produkowane żadne stacjonarne urządzenie tego typu, np. w formie stacji automatycznej, wykonującej zdjęcia z zadaną częstotliwością.
    Jak jednak sami sprawdziliśmy bardzo dobrze sprawują się w tego typu zadaniach kamery przemysłowe, używane w energetyce i technikach analizy termiki budynków.
    Centrum Kultury i Rozwoju Karkonoszy zamierza rozbudować swoją stację  meteorologiczną o automatyczną kamerę termowizyjną. Zdjęcia te będą prezentowane on-line w Internecie i dodatkowo archiwizowane. W odstępach rocznych będzie z nich tworzona animacja pokazująca zmianę temperatur w skali roku wybranej części Karkonoszy.

    Poniżej prezentujemy świeże zdjęcia-pomiary wykonane około godziny 0:00CET przedstawiające rozkład gradientu temperatur Góry Chojnik w Jeleniej Górze. Celownik na zdjęciach wskazuje miejsce pomiaru. Skala kolorów jest ustawiona ta iż biały kolor pokazuje maksymalną temperaturę. Skala jest zamieszona na każdym zdjęciu na dole.

 

Temperatura chmur -9.6ºC               Temperatura szczytu Góry Chojnik +4.1ºC

Temp. chmur nad Górą Chojnik -9.6ºC                 Temp. szczytu Góry Chojnik +4.1ºC

 

Temperatura środkowej części góry Chojnik +0.5ºC               Temperatura podstawy góry Chojnik -1.7ºC

Temp. środkowej części Góry Chojnik +0.5ºC           Temp.podstawy Góry Chojnik -1.7ºC